Philips PL-L 80W/830/4P HF
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
PHIB80W8302G11
HS Tariff code:
Product Overview
Philips Lighting Logo
Philips PL-L 80W 2G11 Compact Fluorescent Lamp - 3000K Warm White
The Philips PL-L 80W/830/4P HF is a 80W 3000K warm white twin-tube compact fluorescent lamp with 2G11 4-Pin base, 6,000 initial lumens, and 20,000 hours rated life. It is designed for commercial and architectural fixtures requiring efficient 2G11 lamp operation and consistent color performance.
Wattage
80W
Lumens
6,000
Color Temp
3000K
CRI
82
Base
2G11
Rated Life
20,000 hrs
Product Overview
Technical Specifications
Brand Philips
Series Master PL-L HF
Model PL-L 80W/830/4P HF
Lamp Type High Output Twin-Tube Compact Fluorescent Lamp
Wattage 80W
Initial Lumens 6,000
Color Temperature 3000K Warm White
CRI 82
Base Type 2G11 4-Pin
Ballast Compatibility High-frequency electronic ballast required
Rated Average Life 20,000 hours
Maximum Overall Length 22.5in
Diameter 18mm